معمولی بودن چیز جالبی نیست وقتی می‌توانیم با تغییر بعضی ویژگی‌ها در خود، دنیا را به جایی بهتر، تبدیل کنیم. عوامل بسیاری وجود دارد که موجب می‌شود ما از خود فرد بهتری بسازیم. یکی از این صد عوامل مؤثر، هنر خوب گوش دادن است.

 

وقتی به حرف‌های فردی که مشتاقانه در حال صحبت کردن است گوش می‌دهیم ناخودآگاه در او احساس عزت نفس بالایی تزریق می‌کنیم. در حقیقت ما اهمیت این موضوع را زمانی درک می‌کنیم که در حال صحبت باشیم و دیگران به حرف‌های ما به دقت گوش دهند. هنر خوب گوش دادن موجب می‌شود فردی به مراتب بهتر، از خود به نمایش بگذاریم، به گوینده احساس عزت نفس و خوشایندی بدهیم، برای خودمان احترام قائل باشیم، از گفته‌های سخنران چیزهایی یاد بگیریم، در وقت خود صرفه جویی کنیم و در نهایت خوب گوش دادن را تمرین کنیم.

 

هوارد گاردنر روانشناس آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد، همدلی و احساس یگانگی با دیگران و توانایی درک صحبت‌های آن‌ها را هوش اجتماعی تعریف کرده است. هوش اجتماعی یکی از مفیدترین و بهترین حالت‌ها از هوش و ذکاوت در جامعه ماست و این موضوع با تبدیل شدن به یک شنونده خوب قابل یادگیری است.

 

ران آردن سخنران و نویسنده‌ی آمریکایی چهار راه حل کلیدی برای گوش دادن واقعی معرفی می‌کند:

 

اول) اولین راه حل کلیدی او این است که به حرف‌های گوینده خوب گوش دهید بدون آنکه صحبت‌هایش را قطع کنید. اگر کسی با شما صحبت می‌کند تمام توجه‌تان را به آن فرد بدهید. روزنامه را ببندید. تلویزیون را خاموش کنید.

 

دوم) در لحظه‌ای که گوینده وقفه ایجاد می‌کند و می‌خواهد نفسی تازه کند سکوت کنید و اجازه دهید این سکوت او را آرام کند. شما با مکث کردن به او می‌فهمانید که به حرف‌های او توجه کرده و در حال سنجیدن گفته‌هایش هستید.

 

سوم) اگر منظور او را متوجه نشده‌اید با طرح سوالی کنترل گفتگو را در دست بگیرید و به او بفهمانید به حرف‌های او دقیق گوش داده‌اید.

 

چهارم) با تکرار قسمتی از حرف‌های گوینده گفته‌های او را مرور کنید با این امر به او می‌فهمانید که آیا از گفته‌هایش چیزی فهمیده‌اید و یا اینکه بی‌دقت به صحبت‌هایش گوش داده‌اید.

 

در رابطه با این موضوع، نظریه‌های بسیاری بیان شده است اما مهمترین قانون در بهتر شدن آن، که در بیشتر افراد نیز مشترک بیان شده است، سکوت و اجازه دادن به گوینده در حین صحبت کردن است. شما با این کار هم صبر و حوصله خود را می‌آزمایید و هم به طرف مقابل‌تان می‌فهمانید که حرف‌هایش را با دقت گوش داده‌اید.

 

گوش دادن موثر به قطع باعث می‌شود بسیاری از سوء تفاهم، در روابط هنگام گفتگو کاهش یابد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز