چگونه عادت‌های بد را از خود دور کنیم؟

عادت‌ها همانطور که از اسمش مشخص است، می‌توان آنها را فراموش کرد یا تغییری داد. اگر می‌خواهید مسیرتان را عوض کنید بدون شک، باید عادت‌های بد خود را اصلاح کنید. عادت‌ها گاهی ممکن است تبدیل به رفتار ما شوند، در این صورت ترکشان دشوارتر خواهد بود و عادت‌های بدتان جزئی از رفتارتان خواهد شد.

 

برای ترک آنها ابتدا لیستی از آنها تهیه کنید. بنویسید که کجا و چگونه این عادت‌ها را ممکن است تکرار کنید و چه چیزهایی محرک تکرار آنها هستند. این کار باعث می‌شود شما هوشیارتر از قبل عمل کنید و هر لحظه برای انجام دادن آن مراقب رفتار و اعمال خود باشید.

 

یادم می‌آید مدت‌ها پیش عادت بدی را کنار گذاشتم. عادت بدی که داشتم این بود که اگر کسی از خواندن یک کتاب لذت نمی‌برد و با من این موضوع را در میان می‌گذاشت روی من هم تاثیر گذار بود و باعث می‌شد من هم دیگر سراغ مطالعه آن کتاب نروم. این عادت را زمانی شناختم که سووشون سیمین دانشور را به دلیل یکسری حرف‌های خواننده‌اش از خواندن آن سرباز زدم.

 

اما یک روز که در کتابخانه دانشگاه در حال نوشتن بودم تصمیم گرفتم نگاهی به این کتاب بیاندازم. از مسئول کتابخانه کتاب را امانت گرفتم و بلافاصله شروع به خانه ۷ صفحه از آن کردم. رمان بسیار جذابی بود. از طرفی سیمین در این رمان قلم بسیار خوبی نگاشته بود. خوشم آمد و تصمیم گرفتم چند روزی را با این کتاب بگذرانم. بعد از تمام کردن کتاب، به کتاب فروشی رفتم و کتاب را برای خود خریداری کردم. برایم سوال پیش آمد چرا انقدر مخاطب از این کتاب نقد بدی داشت؟ البته از اینکه زود باور کرده بودم بیشتر از خودم ناراحت بودم. بعد از آن تصمیم گرفتم هیچ کتابی را بدون خواندن قضاوت نکنم و حرف‌های دیگران را هم در خصوص آنها تایید نکنم.

 

خیلی از ماها ممکن است عادت‌های بدی که داریم در خصوص رفتار مان باشد زودرنجی، زودباوری، قضاوت، بدگویی، افکار منفی، ترسیدن، خیالبافی بی‌جا و سمی و غیره برای تک تک این عادت‌ها لیستی تهیه کنید.  بنویسید که چه موقع باعث می‌شود این عادتها را تکرار کنید خود را در آن لحظه شبیه زنگ آلارم گوشی‌تان هوشیار کنید و بلافاصله هنگام تکرار عادت به خود هشدار دهید. خود را به مرور و آهسته پاکسازی کنید.

 

برای مثال؛ اگر می‌خواهید وزن ایده‌آلی داشته باشید کم‌کم شیرینی‌جات و فست‌فودها را حذف کنید. از هر چیزی که عادت‌های ناخوشایند شما را تحریک می‌کند دوری کنید. می‌توانید در آن هنگام بنویسید و روی کاغذ به خود هشدار دهید یا کتابی مطالعه کنید و یا برای پیاده روی به کوچه‌های پایینی خانه‌تان بروید.

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “رهایی از عادت‌های بد”

  1. Avatar best CBD oil گفت:

    whoah this weblog is fantastic i really like studying your posts.
    Keep up the good work! You know, lots of persons are hunting round for this info,
    you could help them greatly.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز